Інтегрований урок літературного читання та природознавства
2 клас
Тема: Співуча краса рідного краю.
Зінтегровані теми уроків.
Літературне читання.
Тема. В. О. Сухомлинський «Які вони бідні…»
Читання в особах.
Українська мова.
Тема. Речення. Інтонація речень, різних за метою висловлювання.
Природознавство.
Тема. Повернення
перелітних птахів. Влаштування гнізд, насиджування та виведення пташенят.
Охорона птахів.
Мета: Продовжити
ознайомлення учнів із творчістю Василя Сухомлинського, формувати навички
вдумливого виразного читання, читання в особах, уміння словесно малювати картини природи, здійснювати пошук, відбір інформації
для виконання навчально-пізнавальних завдань. Закріпити знання учнів про види
речень за метою висловлювання. Через засоби літературної виразності формувати
уміння правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання, через засоби
музичної виразності формувати різностороннє уявлення про світ птахів. Виховувати
любов до прекрасного, бережливе ставлення до всього живого. Розвивати мислення,
мовлення, уважність, розвивати позитивно-емоційне ставлення до природи рідного
краю.
Обладнання: Проектор, комп’ютер, малюнки та ілюстрації із
зображенням птахів; музичний матеріал для слухання (П. Чайковський
«Жайворонок», запис голосів різних пташок); відеоматеріал «Птахи рідного краю»,
картки-пам’ятки, підручники.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати.
1.
Усвідомлюють зміст прочитаного.
2.
Виділяють головне, роблять висновки.
3.
Вміють прислухатися до думки іншого.
Епіграф
уроку.
Не просто
слухати, а чути.
Не просто
дивитися,а бачити.
Не просто
говорити, а міркувати,
Дружно й
плідно працювати.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Звучить пісня «Молитва перед наукою»
2. Вітання учнів.
Чому так гарно нині в школі?
Так мило й ніжно спів дзвенить!
І так ласкаво світить сонце!
І хто це в класі в нас сидить?
Такі ясні у них обличчя!
Я впізнаю цих добрих фей!
Вони – друзі дітей.
Про все ти знаєш, розумієш.
Вже познайомилась, чи як?
Так глянути і враз впізнати!
Ти ж неабиякий мастак!
А ти ось сам і придивися,
І в очі їхні ти поглянь.
Ну, що ти бачиш?
Щиру душу, добра багато
Й цінних знань.
Вітаєм вас в нашій оселі!
І будьмо ми знайомі!
Ми жваві, вмілі і веселі
Другокласники у школі!
– В народі кажуть: «Гість – дому радість». Ми дуже вам раді, тому й кажемо:
Добрий день! У добрий час радо ми вітаєм вас!
З миром зустрічаємо! Щастя вам бажаємо!
–
А тепер давайте проведемо автотренінг
і налаштуємося на урок.
Я учень. Я ходжу
до школи.
Мене навчають
вчителі.
Я все розумію. Я
все хочу знати.
Вправа
«Мікрофон»
–
Подумайте і скажіть, яким має бути наш
урок? (Цікавим, навчальним, трохи
казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним)
–
А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними,
активними, вправними, наполегливими)
–
Отже, якщо ви будете такими, то ми разом
створимо цікавий, творчий, продуктивний інтегрований урок. А він у нас сьогодні
дійсно незвичайний. Адже на ньому ми будемо читати, співати, пританцьовувати… Чи
цікавий буде урок? Отже, все залежить від вашої наполегливості, активності,
уважності, творчості. А працювати ми будемо піл гаслом:
Щоб робота в нас
кипіла, працювати будем:
Швидко! Дружно!
Вміло!
II. Спостереження за
змінами в природі.
–
Подивіться у вікно. Яка зараз
пора року? Який стан неба? Холодно чи тепло на дворі? Чи є опади? Чи є вітер?
ІІІ. Створення емоційного фону уроку.
1.
Лунає
запис пташиних голосів.
–
Діти, що ви чуєте? Голоси яких птахів ви
впізнаєте? Так, їх багато повернулося додому. Чи впізнаєте голос отакої пташки?
Впізнайте, хто вона?
1. Першим я
приніс весну,
Пробудив усе від
сну.
Заспіваю під
вікном,
Звуть усі мене
…. (шпаком).
2. В лісі лине дивний звук:
Тук-тук-тук!
Тук-тук-тук!
Гострий дзьоб,
як молоток:
Тук-тук-тук!
Цок-цок-цок!
Буде лісу
помагати
Працьовита
пташка …. (дятел).
3. Вдень вона
лягає спати,
Бо всю ніч їй знов літати.
Ловить мишок, гризунів,
З нею їм вже не до снів. (Сова)
4.
Жовтогруді щебетушки
Мають чорні
капелюшки,
Сірі шапки, білі
щічки,
Називаються ….
(синички).
5. Скаче наш
горобчик,
Як маленький …. (хлопчик).
2.
Вікторина «Що я знаю про птахів?»
–
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про
птахів.
1)
Чим птахи відрізняються від інших тварин?
2)
Яких птахів називаємо перелітними?
3)
Чому вони відлітають?
4)
Які птахи прилітають найпершими? (Шпаки, жайворонки, дрозди.)
5)
Де можуть жити птахи? (В лісі, саду, парку, в полі, на луках, біля
річок)
6)
Що допомагає птахам добувати їжу?
7)
Назвіть свійських птахів?
ІV. Вступна бесіда
вчителя з елементами розповіді.
– Птахи дуже корисні. Вони знищують багато
шкідників, дають нам м'ясо, яйця. Але не тільки в цьому користь птахів. Без
пташиного співу і щебету природа була б сумною і непримітною. Птахів ще
називають співучою красою рідного краю. Хто розуміє і здатний відчувати цю
красу – той щаслива людина.
– Діти, ви назвали серед пташок, які прилітають найпершими, шпаків,
жайворонків, дроздів. Всі пташки дуже люблять свій рідний край, але кожен із них
по-різному співає. Птахи – найкращі музиканти в природі. На уроці літературного
читання ми вивчали тему «Звуконаслідування». Яка вона, музика пташиних голосів?
Як співає, наприклад, синичка? (Ці-фі-фі).
Горобчик? (Цвірінь-цвірінь). Зозуля? (Ку-ку). Ворона? (Кар-кар). Сорока?
(Скре-ке-ке). Лелеки? (Постукування
дзьобами).
У багатьох піснях згадують про
птахів. Їх дуже багато. Соловейко – щебече і тьохкає, зозуля – кує, горобчик –
цвірінькає, журавлі – курличуть.
А як співає жайворонок?
Жайворонкова пісня особлива. Кажуть, що то пісня
раю. Так, як співає жайворонок, не уміє ніхто. Але щоб почути цю пісню, треба
вставати рано-вранці, коли ще тільки сходить сонце, йти в поле. І у високому
піднебессі можна почути чарівну пісню.
Сьогодні ми з вами познайомимось із
людиною, яка не тільки мала дар чути і розуміти голос природи, спів жайворонка,
але й уміла про це розказувати дітям. Ця людина серце віддавала дітям, тому що
дуже їх любила, пропрацювала все життя вчителем. Це – В. О. Сухомлинський.
(Презентація до
100-річчя з дня народження В. О. Сухомлинського)
V. Повідомлення теми і завдань уроку.
(Показ
презентації «Які вони бідні») – слайди 1 – 5.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовчі вправи для розчитування – слайди
6 – 12.
–
Діти,
а може серед
вас є хтось,
хто хотів би
прочитати це оповідання першим?
Давайте зробимо так: хто покаже себе найвправнішим читачем, той і читатиме. Для
цього треба виконати декілька завдань.
2. Перше читання тексту кращим учнем.
3. Перевірка сприймання прочитаного тексту.
–
Чи сподобалося вам оповідання? Чим саме?
4. Словникова робота.
Слайд 13.
5.
Повторне
читання оповідання з метою відпрацювання навичок читання.
Гра «Рибки» – читання тексту мовчки.
Гра «Бджілки» – напівголосне читання.
6. Аналіз змісту прочитаного тексту.
7. Робота над усвідомленням основної думки
тексту.
–
З чим порівнює автор пташку спочатку? Прочитайте.
–
З чим порівнює пташку потім?
–
Прочитайте текст без опису жайворонкової
пісні. Що ви відчули? Що змінилося?
–
Чому ж
автор ввів опис пісні в текст?
–
Як ви розумієте зміст заголовка?
(Слайд 14)
8. Вибіркове читання.
Знайдіть
і прочитайте опис ранку, опис неба, опис небосхилу, зірок. Утворення асоціативного куща.
Зірниця
блакить
Роса ранок височінь
Рожеве
небо
сіра грудочка
Пісня
жайворонка срібна струна
Музика
–
Яким ми побачили автора? (Спостережливим)
9. Читання в особах. Робота в парі. (Слайд 15)
Розмова сина з батьком.
–
Яким був батько? (Мудрим, щирим )
–
Яким є Сергійко? Гордий? Милосердний?
Чутливий?
–
З яким забарвленням голосу слід читати
слова сина, батька?
10. Гра «Старт – фініш» – слайд 16.
11. Визначення основної думки прочитаного
твору. (Слайди 17-18)
–
Яка основна
думка твору?
Читання тексту
слайду № 19 та його обговорення.
–
Які почуття пробудила у вас жайворонкова
пісня?
–
Як ви вважаєте, чи можна передати
пташиний спів через музику?
Слухання. П. Чайковський «Пісня
жайворонка».
Слово вчителя:
–
У березні, коли земля ще вкрита снігом,
але все тепліше гріє сонечко у полях і гаях чути спів жайворонка. Ця маленька
пташка однією з перших сповіщає про прихід весни.
В небі
жайворонки в’ються,
Заливаються,
сміються,
Грають, дзвонять
цілий день,
І щебечуть і
співають,
І з весною всіх
вітають
Дзвоном радісних
пісень.
– Який настрій виражає ця музика?
– «Пісня жайворонка» весела чи
сумна?
Розповідь вчителя.
–
Спів жайворонка нікого не залишає
байдужим. Тому існує багато казок про нього.
Казка В. Сухомлинського «Жайворонок і сонце».
У полі лежала сіра
грудочка землі, присипана снігом. Пригріло Сонечко. Розтанув сніг. Пропливла
над полем хмарка, розсипалась дощем. Упала на сіру грудочку землі гаряча
краплина води, в якій відбилося Сонечко. Перетворилася грудочка землі на сіру
пташку – Жайворонка. Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня
вийшла поганенька. Полетів він до Сонця й просить:
–
Сонечко,
золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.
–
Бери
цей золотий клубочок і тягни до землі, – каже Сонечко.
Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.
З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над полями – і чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий світ. Як гарно!
Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.
З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над полями – і чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий світ. Як гарно!
Розповідь про обряд закликання пташок. (Слайд 20)
Колись вважали, що 22 березня починається справжня весна, бо за народними
повір’ями, саме цього дня з далеких країв поверталися пташки. У цей день
випікали обрядове печиво у вигляді жайворонків
чи голубів, а діти вибігали за околицю і закликали птахів.
Птахів викликаю
З далекого краю:
Летіть соловейки,
на наші земельки,
Спішіть,
ластівоньки,
Пасти
корівоньки.
VІІ. Музична пауза.
Пісня
«Через поле України ішла Божа Мати»
Слово вчителя
–
Такою прекрасною є наша українська
земля, земля, поцілована Богом, земля, яка викликає заздрість з боку тих, хто
не має ані совісті, ані честі та любові до ближнього свого. Я зараз маю на
увазі жорстокого північного сусіда, який так безжально топче наш Крим, наш
Донбас, нашу східну Україну.
Давайте зараз ми
з вами попробуємо очима дітей побачити красу наших довколишніх околиць,
полюбуємося красою наших сіл.
Де тече річка Жижава,
Поміж зелені полів,
Розмістилося село
З усіх найкраще на Землі.
Це Нижня Лукавиця.
Тут – працьовиті люди живуть.
Вони і сіють, і збирають,
Картоплю садять,
пшеницю жнуть.
Тут за селом – пахучі луки
І ліс густий, ставків озерця.
У нас така красива школа,
Така ж красива й наша церква.
Ці луки – річки нижняя тераса,
Як повінь,
то залиті вщерть водою.
А влітку, коли сонце світить,
Наповнені від Господа красою!
Тому й так
зветься –
Лукавиця Нижня,
А є ще й Верхня.
Я це добре знаю.
Там теж чудово,
там поля, як море.
Я краю кращого
не знаю.
Сусід найближчий
– Долішне село.
Воно знаходиться
в долині.
Там теж і ліс, і
поле,
сонце в вишині,
Пахучі квіти й
небо синє-синє.
Сусід наступний
– Горішне.
Так
зветься,
Бо трішки рельєф
піднявся догори.
Там ліс
наповнений грибами.
Берись за кошик
– ще й ягід нарви!
У нас тут край
такий чудовий,
Ще й
незрівнянної краси.
Там Жулин,
Семигинів і Розгірче –
Нижньої Лукавиці
друзі і брати.
Коли на північ
ми обличчям повернемось,
Там є село
предивної краси.
Це Братківці.
Там небо синє й чисте.
Літають швидкокрилі ластівки.
VІІІ. Закріплення знань учнів про види
речень за метою висловлювання. Формування вмінь правильно інтонувати речення,
різних за метою висловлювання, через засоби літературної виразності.
Кубування
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжки прокладає,
Знання наші перевіряє.
–
Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного
кубика».
1)
Що таке речення?
2)
Чим речення відрізняється від звичайного
набору слів?
3)
Які бувають речення?
4)
Наведіть приклад розповідного речення.
5)
Придумайте питальне речення.
6)
Прочитайте речення з окличною
інтонацією. Яке це речення за метою висловлювання?
Робота в
зошитах.
1)
Повторення правил правильного сидіння
при письмі.
2)
Записування дати.
3) Записати
декілька речень, які вам найбільше запам’яталися, або придумане заново.
4) Якими є
ці речення?
5) Змініть
інтонацію так, щоб речення стало окличним.
Взаємоперевірка.
ІХ. Узагальнення та
систематизація знань і вмінь учнів.
(Слайд 21)
– Що ми сьогодні вивчили на
уроці?
–
Чи сподобався вам урок? Чим саме? Що вас
вразило найбільше?
–
Ви всі дуже гарно сьогодні працювали .
–
Що ми можемо пообіцяти?
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у рідним краю.
Нехай звеличають природу –
Співають для нас у гаю.
Х. Підсумок
уроку.
(Слайд 22)
Коментарі
Дописати коментар